Kalejdoskop jesienny

Krótka relacja z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu

 • W okresie wakacyjnym biblioteki i filie z województwa lubelskiego przygotowały wiele atrakcyjnych propozycji spełnienia wolnego czasu dla swoich młodych czytelników, m.in. Filia nr 3 MBP w Białej Podlaskiej zaprosiła na Kosmiczne Wakacje, GBP w Aleksandrowie (pow. biłgorajski) do Letniego Ogrodu Bajek, CBiKG Chełm na Aktywne Wakacje, MBP w Hrubieszowie na Hece w bibliotece, MBP w Kraśniku na piknik Żegnaj lato na rok…, Filia w Skrobowie, gm. Lubartów na cykl zajęć Z książką zwiedzamy świat, GBP w Spiczynie (pow. łęczyński) na Lato z wierszami Tuwima, GBP w Wojcieszkowie (pow. łukowski) na zajęcia Sposób na nudę, GBiDK w Łaziskach (pow. opolski) na Wakacje w Biblio!, Filia w Zawadzie, gm. Zamość na Wakacyjną wyprawę dookoła świata, MBP Radzyń Podlaski do Słonecznej  Czytelni.
 • 3 lipca 2019 r. na Rynku Wodnym w Zamościu rozpoczęła działalność Letnia Czytelnia Książek i Prasy, która działała w każdym tygodniu wakacji od środy do niedzieli. Inicjatorem jej powstania była Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego
  w Zamościu, przy współpracy z Zamojskim Stowarzyszeniem    Kulturalnym Czerwony Smok, czasopismami Kronika TygodniaNowy Kurier Zamojski, Katolickim Radiem Zamość, portalem informacyjnym zyciezamościa.pl, Telewizją Kablową Zamość, Zamojskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz senioralną grupą wolontariacką.
 • W dniach 3–5 lipca 2019 r. ChBP im. M. P. Orsetti w Chełmie gościła bibliotekarzy z Rówieńskiego Obwodowego Oddziału Ukraińskiej Bibliotecznej Asocjacji (odpowiednik polskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich). Głównym celem wizyty było zwiedzanie chełmskiej książnicy, poznanie specyfiki pracy polskich bibliotekarzy oraz wzajemna wymiana doświadczeń.
 • 12 lipca 2019 r. w Rabce-Zdroju podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival,który w tym roku  przebiegał pod hasłem Od gór do morza czyli przyroda wokół nas odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu, wręczenie nagród i zaszczytnego tytułu „ZWYRTAŁA 2019”, na pomysł promujący czytelnictwo. Wśród dwóch zdobywców nagrody głównej znalazła się Edyta Pietrzak z MBP we Włodawie za projekt Centralne Biuro Czytelnicze. Wyróżnienie otrzymała Barbara Cywińska z MBP w Bychawie (pow. lubelski) za przedsięwzięcie literacko-kulinarne Z pola…dla Mola.
 • 16 lipca 2019 r. M-GBP im. K. Zielińskiego w Modliborzycach gościła 30-osobową grupę z Mołdawii – uczestników wyjazdu studyjnego do powiatu janowskiego w ramach programu USAID LEADER Activity.
 • 24 sierpnia 2019 r. GBP w Zakrzówku (pow. kraśnicki) zorganizowała wyjazd do Kazimierza Dolnego. „II Spacer Literacki po Kazimierzu Dolnym wraz z autorką powieści Spacer nad rzeką Moniką A. Oleksa” był doskonałą okazją do poznania miejsc, w których umiejscowiona jest fabuła książki.
 • 7 września 2019 r. po raz ósmy odbyło się Narodowe Czytanie – zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W 2019 r. organizatorzy zaproponowali do czytania polskie nowele. Wiele bibliotek z województwa lubelskiego czynnie włączyło się w to wydarzenie. Pracownicy WBP im. H. Łopacińskiego po raz kolejny przygotowali plenerową inscenizację. „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawiła spektakl Komedia pomyłek noweli Henryka Sienkiewicza.
 • 12 września 2019 w WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie otwarto wystawę Wielcy Myśliciele Wielkiego Stepu. Historia i kultura Kazachstanu, prezentujących dorobek kulturalny azjatyckiego kraju.
 • 12 września 2019 r. MBP w Białej Podlaskiej zorganizowała ogólnopolskiej konferencji naukowej II wojna światowa na Podlasiu. Przyczyny – Przebieg – Konsekwencje. Udział w wydarzeniu wzięło liczne grono historyków i regionalistów.
 • 16 września 2019 r., w WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa informująca o projekcie „e‑usługa OMNIS”. W konferencji uczestniczyli: Dariusz Stefaniuk– Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Tadeusz Sławecki – dyrektor WBP   H. Łopacińskiego w Lublinie i dr Grzegorz Figiel – Zastępca ds. Merytorycznych WBP, koordynator projektu „e‑usługa OMNIS” w WBP. Głównym celem projektu „e‑usługa OMNIS” jest wdrożenie ogólnopolskiego systemu informatycznego oferującego jeden punkt dostępu do zbiorów polskich bibliotek oraz do aktualnej oferty rynku wydawniczego w Polsce. W ramach prac nad projektem powstały e-usługi: Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS, POLONA
  w chmurze dla bibliotek oraz Repozytorium wydawnicze e-ISBN.
 • 19 września 2019 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Białej Podlaskiej, MBP w Białej Podlaskiej i Biblioteka AWF J. Piłsudskiego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej zorganizowały II Zjazd Bibliotekarzy Regionu Bialskiego ph. Biblioteka zawsze po drodze. Wśród prelegentów znaleźli się bibliotekarze z terenu województwa lubelskiego oraz naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i UMCS w Lublinie.
 • W okresie lipiec – wrzesień 2019 r. w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w bibliotekach województwa lubelskiego odbyły się spotkania autorskie z: Renata Piątkowska (M-PBP Świdnik; GBP Aleksandrów; GBP Biszcza; MBP Tarnogród, pow. biłgorajski), Sylwia Winnik (M-GBP Ryki, GBP Kłoczew, pow. rycki; MiPBP Janów Lubelskie; GBP Jabłonna, pow. lubelski) i Piotr Milewski (GBiDK Łaziska, pow. opolski).

Oprac. Paweł Kordybacha
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Lublinie